Služby

Protetická stomatologie - CEREC

Název je zkratkou Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics. Tento Hi - Tech systém , prověřený stomatology a pacienty na celém světě, je dnes pojmem nejmodernější počítačové CAD CAM technologie / Computer Aided Design, Computer Aided Manufacturing /. Na vlastní oči můžete sledovat, jak se na Cerec počítači ve 3D zobrazení modeluje a tvaruje Vaše plomba, korunka, fazeta nebo můstek a jak se keramický blok frézuje do požadovaného tvaru, vše v jedné návštěvě, doslova na počkání.

Kdy můžeme CEREC použít?

 • výměna starých a nevyhovujících výplní u zadních zubů
 • obnova částí zubů poškozených kazem, úrazem
 • zhotovení korunek v oblasti předních i zadních zubů
 • zhotovení fazety na přední zuby - nevyhovující tvar, barva, poškození zubu
 • zhotovení menšího můstku
 • zhotovení korunky na implantát

Výhody CEREC technologie:

 • ušetříte čas
 • keramika je biokompatibilní, není popsán žádný případ alergie
 • dokonalá estetika
 • maximální přesnost
 • dlouhá životnost
 • žádné nepříjemné otiskování
 • žádné provizorní a dočasné řešení
 • práce je zhotovena ihned
 • dokonalé kontakty se sousedními zuby
 • barevná stálost

Jak CEREC pracuje?

Po preparaci ošetřovaného zubu do vhodného tvaru se speciální 3D skenovací kamerou vytvoří v počítači trojrozměrný model situace. 

Tento digitální model upravuji a tvaruji pomoci speciálního softwaru. 


Dále jsou data odeslána přes Wi Fi do frézovací jednotky, kde se z keramického bloku přesně vyfrézuje požedovaná korunka , fazeta, plomba nebo můstek. Vyzkouší se v ústech, leští se, aplikuje glazura, dobarví se a na závěr se adhezivní technikou nalepí na Váš zub.  

 Preventivní prohlídky

Pravidelné preventivní prohlídky mají za cíl předcházet vzniku onemocnění zubů a dásní, a proto jsou důležitým předpokladem pro trvalé zdraví vašich úst. Umožní podchytit problémy v raném stadiu ještě předtím, než je samy pocítíte, a jejich léčba díky tomu bude mnohem jednodušší a ne tak finančně nákladná. Ujistěte se, že nám nezamlčíte důležité informace o vašem zdravotním stavu. Čím víc víme o vašem celkovém zdraví, tím efektivnější může být řešení vašich potřeb v rámci ústní zdravotní péče. 

 Dentální hygiena

Správnou péčí o Váš chrup dokážete předejít nepříjemným zákrokům u stomatologa a předejít zubnímu kazu, zánětu dásní a "parodontóze", která může vést až ke ztrátě zubů. Krvácení z dásní a nánosy zubního kamene nad a pod dásní znesnadňují zubnímu lékaři kvalitní provedení zubních výplní a protetických náhrad. Pravidelnými návštěvami profesionální dentální hygieny alespoň 2x za rok předcházíte celé řadě komplikací svého zubního zdraví. Dentální hygienistka odstraní již vzniklý zubní kámen a pigmentace, které sami doma sebelepší péčí neodstraníte! Profesionální dentální hygiena u klientů s implantáty je nezbytnou nutností alespoň 2x za rok.

Dentální hygiena nenahrazuje pravidelné preventivní půlroční prohlídky u stomatologa, které jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

 Implantáty

Ve spolupráci se stomatochirurgem zhotovujeme protetickou část terapie. 

MUDr. et MUDr. Tomáš Růžička

www.dkveleslavin.cz

Doc. MUDr. et MUDr. RENÉ FOLTÁN, PhD.

www.i-dent.cz

Jsou to umělé zubní kořeny pevně fixované v kosti, dokonale napodobí vlastní ztracený zub. Používáme kvalitní roky ověřený (už více než 40 let ) licencovaný švédský implantační systém Nobel Biocare.

www.nobelbiocare.com 

Bělení zubů

Zabarvené, pigmentované zuby je možno s úspěchem bělit Karbamid peroxidem o 2 až 4 odstíny. Výsledky jsou individuální, úspěšnost nelze odhadnout předem. Klient může pokračovat domácím bělením, které si sám reguluje.

Ordinační bělení:

 • rychlý efekt
 • 90 ti minutová návštěva lékaře
 • ochrana dásní
 • někdy je nutné opakování
 • vyšší finanční náklady
 • je vhodné udržovat barvu domácím bělením

Domácí bělení:

 • denní aplikace 1,5 až 2 hodiny
 • dva a více týdnů
 • zhotovení nosiče, který se používá dále pro udržení barvy do budoucna
 • klient si sám bělení dávkuje - efektivita bělení je vyšší

Kompozitní výplně

Používáme jen zahraniční vysoce kvalitní kompozita, kterými se dosáhne dokonale barevné reprodukce přirozeného vzhledu zubů. Tyto výplně (plomby) se používají jen na drobnější defekty nebo fraktury.

 Amalgámové výplně

Zubní amalgámové výplně většina z vás pozná pod pojmem "stříbrné". Jedná se o kovové výplně pozůstávající ze směsi rtuti, stříbra, mědi a cínu. Oficiální medicína stále prohlašuje, že dopad amalgámových výplní na zdraví člověka je minimální - zastánci alternativní medicíny naopak tvrdí, že vliv amalgámu na vznik některých chronických chorobných stavů a nejasných zdravotních potíží je přinejmenším.

 Keramická inlay/onlay/overay

Je bílá výplň (plomba), která věrně simuluje vzhled zubu. Lze použít kompozitní nebo keramický materiál. Pomocí počítačové technologie se zhotoví přesná a esteticky dokonalá onlay. U nás v ordinaci je zhotovuje na počkání frézavacím přístrojem CEREC v jedné 2 - 2,5 hod návštěvě.

Tyto výplně se nalepí do preparovaného defektu v zubu.

Keramické fazety

Jsou to tenké plátky keramiky, lepené na přední plochu zubů. Používá se při povrchových defektech, zabarvení, frakturách. Fazeta zachová zub bez výrazné redukce. Pomocí počítačové technologie se zhotoví přesná a esteticky dokonalá fazeta. U nás v ordinaci je zhotovuje na počkání frézavacím přístrojem CEREC v jedné 2 - 2,5 hod návštěvě.


 Dentální šperk - kamínek

zubní ozdoba nebo-li "tooth jewellery" či "skyce" - kamínek Swarovski o různých velikostech (1,5 - 2,5 mm v průměru) se nalepuje na zub, pomocí speciálního šetrného dentálního lepidla adhezivní technikou stejně jako záměčky fixních rovnátek.

 Endodoncie -

ošetření zubních kanálků

Jedná se o specializovaný stomatologický obor, jehož podstatou je snaha o záchranu kazem destruovaného, mrtvého či zaníceného zubu, aby nemuselo dojít k jeho vytržení. Ošetření je náročné na kvalitní přístrojové a nástrojové vybavení i použité materiály a zároveň vyžaduje vysokou preciznost lékaře. Principem je dokonalé zprůchodnění, rozšíření, dezinfekce a zaplnění kořenového kanálku, což zejména u vícekořenových zubů bývá dost náročné také časově. Vlastní endodontické ošetření vždy doprovází RTG vyšetření daného zubu. 

 Parodontologie 

se zabývá zachováním a léčbou tkání, které zajišťují ukotvení zubu v čelisti. Patří mezi ně dáseň, závěsné vazy a kostní lůžko v okolí kořene zubu.

Hlavní příčinou onemocnění parodontu je působení bakterií, tzv. parodontálních patogenů v dutině ústní, které se usazují na zubech ve formě mikrobiálního plaku, ten vyvolává zánět dásní. Neléčený zánět dásní postupuje hlouběji a postihuje kostěné lůžko a závěsný aparát zubu. V konečném důsledku dochází k úbytku kosti, zub se může začít viklat, a pokud se parodontitida neléčí, končí ztrátou jinak zdravého a funkčního zubu.

Tedy špatná ústní hygiena je hlavním faktorem vzniku parodontitidy. 

 Snímatelné náhrady

Jestliže má bezzubý člověk mělké (málo klenuté) horní patro nebo plochou dolní čelist, pravděpodobně bude mít problémy se stabilitou celkové náhrady. Chybí plocha a členitost, která by stabilitu zajistila. I nejlépe zhotovená náhrada časem přestane držet. Je to dáno právě postupnou přestavbou kosti pod dásní. Přenos žvýkacího tlaku u celkové náhrady není fyziologický. K přenosu sil dochází přes plochu (dáseň) a ne přes zuby. I správně zhotovená celková náhrada má omezení. Její majitel musí omezit pohyby do stran při žvýkání, protože při nich náhradu shazuje - působí větší silou, než je schopno udržet povrchové napětí. Nelze s ní také ukusovat (opět kvůli snadnému shození) ani žvýkat nic tvrdého. Většina lidí se také musí učit s náhradou správně vyslovovat. Stabilním řešením pro tyto pacienty jsou zubní implantáty. 

 Dětská stomatologie 

Víte, že první návštěvu u stomatologa by mělo dítě absolvovat již kolem prvního roku věku? 

 • Estetické bílé výplně ze skloinomerního materiálu s fluoridy

Nemusí se aplikovat ve vrstvách, proto je jejich vyhotovení jednodušší než u kompozitních výplní. Obsahují fluorid, který pomáhá zastavit recidivující kaz pod výplní.

 • Sledujeme vývoj chrupu a napomáháme předcházet rozvoji ortodontických vad.
 • Dbáme na to, abychom vaše dítě zbavili strachu ze zubního lékaře. Snažíme se o to, aby si z návštěvy neodneslo negativní zážitky. Přistupujeme k dětským pacientům zcela individuálně.   


 Extrakce (vytažení) zubů moudrosti

Zuby moudrosti jsou třetí, a zároveň poslední stoličky, které vyrůstají v zadních rozích horní i dolní čelisti dospělého člověka. Ve většině případů vyrostou z dásní ve věku od 17 do 25 let - v období nazývaném "věk moudrosti". Bohužel však "osmičky" často nemají v ústech dostatečný prostor k růstu a nedokážou se prořezat. Zůstávají zaklíněné neboli impaktované, což je v dnešní době problém až téměř 90 % lidí. V takovém případě mohou způsobit množství nepříjemných problémů. Jedná se např. o komplikované prořezávání z důvodu nedostatku místa, posun všech zubů, zánětlivé potíže či kazy kvůli obtížnému čištění.

Extrakce zubů moudrosti je v dnešní době zcela rutinní zákrok s minimálními potížemi po operaci. Nemusíte se tedy ničeho obávat. U adolescentů totiž nemají osmičky ještě dokončený vývoj kořenů, takže jejich odstranění není komplikované. Až s přibývajícím věkem zub moudrosti roste, jeho kořeny se postupně prodlužují a přibližují se k senzorickým nervům. Taktéž kost obklopující zub moudrosti postupně houstne. V pozdějším věku proto může být vytažení zubů moudrosti sice složitější a doba zotavení delší, pořád se však ve většině případů jedná o nekomplikovaný zákrok.